یوگا و پیلاتس

ورزش یوگا

 ورزش یوگا :

 یوگا از ورزشهایی است که امروزه مورد استقبال زیادی قرار گرفته است .ورزش یوگا تاثیر زیادی ابتدا بر روح سپس بر جسم دارد.

 یوگا به آرامش روح و روان کمک بسزایی می کند.

ورزش یوگا از کلمه ی یوج که سانسگریت است گرفته شده که معنی آن اتحاد است بدین معنی که یوگا بین جسم و روح اتحاد  ایجاد می کند . همچنین بین  نیروهای مثبت و منفی انسان نیز اتحادی باورنکردنی ایجاد می کند. علم  یوگا قدمت زیادی دارد .

ورزش یوگا علاوه بر اینکه برروی جسم تاثیر می گذارد می تواند بر روی چاکراهای انسان نیز تاثیر بسزایی بگذارد که باعث تنظیم انرژی می گردد. به طور کلی می توان گفت یوگا یک مفهوم کاملا” درونی است.

زمانی که تمرینات یوگا را انجام می دهید به راحتی می توانید روح و جسم خود را ریلکس کنید و به آرامشی شگرف دست پیدا کنید . ورزش یوگا تاثیر زیادی در سلامت افراد و بهبود بسیاری از بیماری ها دارد.

با مداومت در انجام تمرینات یوگا تا حدزیادی می توانید دردها را از بین ببرید.

 

فواید تمرینات یوگا:

 تمرینات یوگا تک تک سلولهای بدن را به چالش می کشد که همراه با تمرکز ذهن است.

هدف تمرینات آسانا در یوگا حفظ سلامت و کسب قدرت بدنی است که این تمرینات برای تمامی سنین مناسب هستند.

تمرینات آسانا بسیار جامع هستند و با گذشت زمان باعث تمرکز می شود به صورتی که سیستم های درونی و بیرونی بدن تحت تاثیر قرار می گیرند حتی غدد داخلی بدن هم عملکرد بهتری پیدا می کنند.

در هنگام تمرینات یوگا هورمون های بسیارزیادی در بدن فعال خواهند شد که در سلامتی بدن تاثیر زیادی دارند.

زمانی که تمرینات یوگا را به طور مداوم و منظم انجام می دهید، کارایی دستگاه گوارش و حتی گردش خون در بدن نسبت به قبل از انجام تمرینات یوگا بهتر می شوند.به صورتی که به قطعیت می توان گفت تمرینات یوگا باعث ایجاد تعادل در بدن و سلامتی می شود.

انجام تمرینات یوگا شرایطی را برای بدن ایجاد می کند که هورمون استرس در بدن کاهش پیدا می کند و باعث می شود تا بتوانید یک خواب راحت داشته باشید و لذت ببرید .

 

مضرات تمرینات یوگا :

در بعضی از تمرینات یوگا فشارزیادی روی ستون فقرات وارد می شود که اگر فردی دچار پوکی استخوان باشد می تواند آسیب به آنها وارد کند.

یوگا با سایر ورزش های هوازی متفاوت است زیرا در تمرینات یوگا کالری سوزی بسیار کم اتفاق می افتد در نتیجه ورزش یوگا ورزشی نیست که برای لاغر شدن بتوان آنرا انتخاب کرد.

 

انواع تمرینات یوگا :

1.تمرین هاتا:

هاتا در یوگا باعث می شود که افراد سلامتی جسم خود را از طریق تمرینات طبیعی بدست بیاورند. از طریق تمرین هاتا می توانید بر واکنش های عصبی کنترل داشته باشید .تمرین هاتا از طریق تمرینات تنفسی ، بدنی و رهاسازی انجام می شود.

2.تمرین راجا :

تمرین راجا باعث می شود تا افراد با انجام تمرینات مداوم و منظم به انظباط ذهن و کنترل ذهن برسند. مداومت در تمرینات راجا باعث می شود مهارتهای ذهنی ، دقت ، توجه و تمرکز ، اراده در افراد افزایش پیدا کند.

انواع یوگا :

یوگای کارما:

در این نوع یوگا دور کردن امواج منفی وخود خواهی مدنظر است .

یوگای تانترا:

در این نوع یوگا  نشان دادن راهی برای پایان دادن رابطه است .

یوگای باکتی :

هدف یوگای باکتی  ایجاد مسیری مثبت برای رفتن به سمت احساسات و رشد دادن آن است.

یوگای جننا :

در این نوع یوگا با مطالعه به رشد عقل و مسیر خرد و دانش پیش می رویم.

 

یوگای صورت :

امروزه برای داشتن پوستی صاف و شفاف راههای زیادی پیشنهاد می شود که پرهزینه هستند یکی از این راهها که هزینه ای ندارد و کاملا”  غیر تهاجمی می باشد یوگای

 صورت است که نمونه هایی از این حرکات را در اینجا برایتان معرفی می کنیم .

    1.حالت جغد یوگا :

ابتدا انگشتان دست خود را به شکل گرد در آورده و در دوطرف چشم قرار دهید بعد پیشانی را ریلکس کنید به طوری که کاملا” صاف باشد چشم ها را کاملا” باز کنید . این تمرین را سه مرتبه 10 ثانیه ای انجام دهید. 

 

 

    2.حالت وی :

انگشتان خود را به صورت وی در آورده و در انتهای ابروها قرار دهید و چشمهای خود را چپ کرده سپس ریلکس کنید . این تمرین را 6 مرتبه 10 ثانیه ای  انجام دهید.

 

    3.چرخش چشم :

انگشت حلقه را در انتهای  ابرو قرار دهید و سپس به آرامی به سمت گوشه ی چشم ضربه بزنید سپس در جهت مخالف هم این کار را انجام دهید . این تمرین را 4 مرتبه  تکرار کنید.

 

    4.ماهی بادکنکی یوگا :

لپ های خود را باد کنید سپس به مدت 30 ثانیه به آرامی به لپ ها ضربه بزنید. این تمرین را یک مرتبه در روز انجام دهید .

    5.حرکت زرافه :

برای انجام این حرکت ابتدا گردن خود را بکشید سپس سر را به عقب خم کنید سپس سر را به سمت پایین بیاورید و دوباره این حرکت را تکرار کنید سپس لب پایینی را به سمت جلو بیاورید دستها را روی گردن گذاشته و چانه را به سمت بالا بیاورید . این تمرین را یک بار در روز انجام دهید.

 

    6.لپ  مستر :

ابتدا لبها را غنچه کرده سپس لپ دیگر را باد کنید . این تمرین را 30 مرتبه انجام  دهید ، هر لپ 15 مرتبه.

 

    7.حرکت فک یوگا :

این تمرین برای از بین بردن خطوط اطراف لب می باشد که  باید مسیر خط  چانه تا گوش را سه مرتبه بالا بکشید.

 

     8.بوسیدن آسمان :

سرتان را به سمت بالا برده و ده مرتبه سمت آسمان را ببوسید . با هر بوسه باید نفس خود را روبرو به بیرون بدهید.

 

 

یوگا  در خانه :

برای اینکه بتوانید تمرینات یوگا را در خانه انجام دهید باید یک محیط آرام برای  خود فراهم کنید . یک تشک مناسب که می تواند مت ورزشی باشد تهیه کنید. برای انجام حرکات یوگا هم مانند سایر ورزشها ابتدا باید بدن خود را گرم کنید بعد از اینکه حرکات مناسب را انجام دادید حرکت آخر هم باید حرکت آسانا باشد انجام تمرینات یوگا باعث شادابی روح و جسمتان می شود.

 

نمونه ای از حرکات یوگا :

1.حرکت درخت :

برای انجام این حرکت ابتدا بایستید پاها را به اندازه ی عرض شانه باز کنید کمر خود را کاملا” صاف نگه دارید کف دستهای خود را به هم چسبانده در بالای سر به صورت کشیده نگه دارید  سپس یک پا را بالا آورده و کف پا را به بغل زانو  بچسبانید.

 

2.حرکت پروانه :

برای شروع کردن این حرکت روی زمین بنشینید سعی کنید کف پاهایتان به هم بچسبد اگر نمی توانید این کار را انجام دهید به صورت چهارزانوی باز بنشینید ، سپس مچ پا را با دست هایتان بگیرید ، آرنج ها را به زانوها فشار دهید تا جایی که می توانید به زمین بچسبید آنگاه ستون فقرات خود را بکشید و کمر خود را کاملا” صاف نگه دارید.

 

3.حرکت گربه – گاو :

ابتدا به حالت چهار دست و پا قرار بگیرید ، دست ها و زانوها را به اندازه ی عرض شانه باز کنید.مانند گربه نفس خود را به بیرون دهید و سپس کمر و شکم خود را رو به پایین بیاورید .

سپس ستون فقرات خود را گرد کرده و سر خود را به سمت پایین به داخل شکم ببرید در این هنگام عمل دم  را انجام دهید، سپس برای بازدم مجدد پشت و کمر و شکم خود را روبه پایین ببرید.

این تمرین را در روز 5 تا 10 مرتبه انجام دهید.

 

 

4.حرکت سگ رو به پایین :

برای انجام این حرکت کف دست و پاهای خود را کاملا” روی زمین قرار دهید . انگشتان از هم فاصله داشته باشند سپس دست و پاها را کاملا” بکشید و باسنتان را کاملا” به سمت بالا حرکت دهید ، عضلات شکم را کاملا” منقبض کنید و سعی کنید به انگشتان پا نگاه کنید.

 

5.حرکت پلانگ پهلو :

برای انجام این حرکت ابتدا به سمت پهلو قرار بگیرید و دست خود را به صورت صاف و کشیده روی زمین قرار دهید و وزن خود را روی یک دست و پا قرار دهید سپس دست مخالف را به سمت بالابکشید و سعی کنید باسن ، شکم و پهلو را کاملا” منقبض نگه دارید تا  30 شماره در این حالت قرار بگیرید سپس به آرامی به حالت اولیه برگردید و در سمت دیگر بدن حرکت را انجام دهید.

یوگا قبل از خواب :

یکی از مزایای مهم یوگا تاثیری است که بر روند خواب شبانه دارد به علت اینکه یوگا باعث آرامش ذهن و جسم می شود. با انجام حرکات یوگا قبل از خواب می توانید یک خواب خوب و با کیفیت را تجربه کنید.

چند نمونه از حرکات یوگا برای قبل خواب را در ذیل ذکر میکنم:

ابتدا روی کمر خود دراز بکشید ، زانوها را خم کنید سپس پاها را داخل شکم جمع کنید در همین هنگام عمل دم عمیق را به آرامی انجام دهید.با دست هایتان پاها را بغل کنید چند ثانیه نفس خود را حبس کنید سپس بدن را به حالت اولیه بازگردانید وعمل بازدم را انجام دهید.

انجام این حرکت باعث می شود عصب های پشت ، کمر ، باسن به حرکت در بیایند و اکسیژن رسانی به رگ ها بهتر انجام شود که سبب آرامش می شود .

حرکت بعدی که می توانید انجام دهید :

بدین صورت است که چهارزانو با کمر صاف بنشینید و یک دم عمیق انجام دهید در حالی که به سمت راست می چرخید آرام آرام عمل بازدم را انجام دهید در این هنگام زانو را بالا بیاورید و آرنج را برای نگه داشتن زانو ، روی زانو قرار دهید.

در این زمان کشش خوبی را احساس می کنید که این حرکت را به اندازه ی 3 دم و بازدم انجام دهید سپس به حالت اولیه باز گردید و طرف چپ این حرکت را انجام دهید.

حرکت چرخش خوابیده هم از حرکاتی است که قبل از  خواب می توانید انجام دهید که یک حرکت عالی برای ریلکس شدن قبل از خواب می باشد .

ابتدا روی کمر دراز بکشید و نفس عمیق بکشید ، زانوی پای راست خود را به صورت 90 درجه جمع کنید حالا باید پا را به سمت چپ بدن جمع کنید و سر را به سمت راست بدن ببرید.این حرکت را به صورتی انجام دهید که کمر کمی چرخش داشته باشد ، در این هنگام دست چپتان را روی زانوی راستتان قرار دهید و ساق پا با ران زاویه ی 90 درجه داشته باشد. این حرکت را هم به اندازه ی 3 دم وبازدم انجام دهید و سپس در طرف دیگر بدن حرکت را انجام دهید .

 

وجه مشترک بین یوگا و مدیتیشن :

اکثرا” بین یوگا و مدیتیشن تفاوت زیادی می دانند که البته نمی توانیم آنها را کاملا” شبیه هم بدانیم ولی می توانند تقویت کننده ی یکدیگر باشند.

تمرینات یوگا برای تقویت ذهن و افزایش قدرت جسم می باشد در حالیکه مدیتیشن برای کسب آرامش ذهنی است .

این دو می توانند مکمل هم باشند چون در تمرینات یوگا تا حدودی از مدیتیشن هم استفاده می شود .

تفاوتی که مدیتیشن و یوگا دارند :

این است که مدیتیشن را در هر مکانی و زمانی می توان انجام داد در حالیکه یوگا باید در مکان و زمان مناسب و خاصی انجام شود .

اگر یوگا و مددیتیشن را به صورت همزمان انجام دهیم می توانیم به آرامش بیشتری در ذهن و جسم برسیم.

نکته حائز اهمیت این است که تمرینات یوگا را باید دقیق و بدون غلط انجام دهید زیرا در صورت بروز اشتباه می تواند نتیجه ی عکس بر سلامت ذهن و جسم شما بگذارد.

در آخر پیشنهاد می کنیم برای شروع تمرینات یوگا در مراحل ابتدایی حتما” از یک متخصص کمک بگیرید و از ورزش یوگا غافل نشوید.

گروه مهندسی ورزشی نامی در تلاش است که کلیه ی تجهیزات یوگا را با بالاترین کیفیت و نازلترین قیمت به شما ورزشکاران عزیز ارائه دهد.

3 دیدگاه در “ورزش یوگا

 1. نامی اسپورت گفت:

  thank you for you

 2. سمیه قیاسی گفت:

  سپاس اطلاع رسانیتون عالی بود.

  1. نامی اسپورت گفت:

   ممنون از حسن توجه شما .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *