کراس فیت

کراس فیت چیست؟ هر آنچه که باید در مورد این ورزش بدانیم

تاریخچه ورزش کراس فیت :

بنیانگذار ورزش کراسفیت گرگ گلسمن است. وی در سال 2000 این ورزش را ثبت تجاری کرد، گلسمن از سالهای قبل به فکر تاسیس این ورزش بود ،زمانی که گلاسمن نوجوان بود و در رشته ژیمناستیک فعالیت می کرد جرقه های کراس فیت در او زده شد، او همیشه می خواست که از سایر ورزشکاران قوی تر باشد به همین دلیل او به این نتیجه رسید که کار کردن با دمبل و وزنه باعث قدرت بیشتر او می شود ، او علاوه بر ژیمناستیک ،دوچرخه سواری هم می کرد و دوستان او در ژیمناستیک و وزنه برداری نمی توانستند با او رقابت کنند همچنین دوستان او در دوچرخه سواری نمی توانستند حرکات او در ژیمناستیک را انجام دهند.

گلسمن در سال 1995 باشگاهی در کالیفرنیا تاسیس کرد و همچنین در همان سال به شهر سانتاکروز دعوت شد تا نیروهای اداره پلیس آن شهر را تمرین دهد، به همین ترتیب به شمار افرادی که برای آموزش نزد او می آمدند افزوده شد به این صورت بود که جامعه ی کراس فیت تشکیل شد .

اولین شعبه را در سیاتل به نام کراس فیت تاسیس کرد .تا سال 2005 ، 13 شعبه تاسیس کرد و در سال 2012 بعد از ده سال 3400 شعبه در سر تا سر جهان مشغول به کار شدند .

ورزش کراس فیت چیست؟ تفاوت کراس فیت بانوان با آقایان

 کراس فیت :

ورزش کراس فیت ترکیبی از تمرین های مقاومتی ، آمادگی جسمانی ، قدرتی ، انفجاریو استقامتی می باشد . که هر روزه بر تعداد طرفداران آن اضافه می شود.

کراس فیت برای ارتقاء استقامت قلبی ، عروقی و تنفسی ، استقامت بدنی ، قدرت ، انعطاف پذیری ، توان تعادل ، سرعت ، تناسب اندام ، چابکی ، دقت و تمرکز انجام می شود .

در یک ست پرهیجان تمام بدن درگیر می شود و باعث می شود سوخت و ساز بدن افزایش پیدا کند که باعث چربی سوزی بالا می شود. تمرینات کراس فیت هرروزه در حال ارتقاء می باشد وهمین امر باعث می شود که ورزشکاران به یک نوع سیستم تمرینی عادت نکنند.

به علت تنوعی که تمرینات ورزش کراسفیت دارد ورزشکاران هرروز با برنامه ی جدیدی روبرو می شوند و همین امر باعث می شود که برنامه ها برای آنها جذاب باشد.

همه ی افراد با هر توان بدنی می توانند به وسیله ی این ورزش آمادگی جسمانی خود را بالا ببرند.

ورزش کراس فیت ارائه نوینی از آمادگی جسمانی است که نوعی ورزش سریع و چالشی می باشد. با توجه به تمرینات هدف دار ورزش کراسفیت به نظر می رسد سالها در اوج ورزش های آمادگی جسمانی باقی بماند.

گروه مهندسی ورزشی نامی تولید کننده کلیه سازه های  کراسفیت و میزهای بدنسازی با نازلترین قیمت می‌باشد .

 

تجهیزات باشگاه کراس فیت :

در این نوع ورزش تجهیزات کراس فیت شامل توپ‌های طبی ، سافت باکس، دمبل، کتل بل، وزنه ، میله های بارفیکس، رک های کراس فیت ، طناب های صعود و حلقه های ژیمناستیک ( دارحلقه ) که از سقف آویزان شده را می توانید مشاهده کنید . در واقع باشگاه کراسفیت مثل یک انبار تجهیزات ورزشی می‌باشد.

 

 

تغذیه در کراس فیت :

کراس فیت برنامه غذایی روزانه ای را توصیه می کند که شامل مصرف گوشت و سبزیجات (پروتئین 30 درصد) آجیل و دانه ها

( چربی 30 درصد) میوه ، کمی نشاسته و شکر (کربوهیدرات 40 درصد) می باشد.

 

فواید ورزش کراسفیت (ورزش روزانه) :

انجام ورزش کراس فیت 3 تا 5 روز در هفته باید انجام شود که مدت زمان تمرین آن 5 تا 15 دقیقه می باشد.همین امر که مدت زمان ورزش کوتاه است و دارای چالش های روزانه است باعث هیجان انگیزتر شدن ورزش های کراس فیت می شود و احتمال این که ورزشکار کسل شود کم می باشد.

ورزش کراس فیت می تواند تمرین خوبی برای استقامت ورزشکاران باشد.کراس فیت ورزشی ، قدرتی می باشد که باعث افزایش آمادگی جسمانی می شود .

معایب ورزش کراس فیت :

به علت تمرینات سنگین و فشرده ی ورزش کراس فیت امکان آسیب دیدن فرد وجود دارد.

ورزش کراس فیت برای افرادی که بیمار هستند یا آسیب دیده اند مناسب نیست این ورزش مناسب افراد سالم می باشد.

تجهیزات مورد نیاز در کراس فیت :

تجهیزات مورد نیاز شامل دمبل ، کتل بل ، میله هالتر،مدیسن بال ، کش های مقاومتی مختلف (پاورباند ، سی ایکس ،مینی لوپ)، طناب سرعتی کراس فیت، دار حلقه ، میله بارفیکس ، دستگاههای پارویی، سند بگ ، کیسه بلغاری ، سورتمه قدرتی ، دیپ بار ، سافت باکس ، جلیقه وزنه ، نیمکت های مدرج ، دستگاههای هوازی شامل دوچرخه ، دستگاه GHD  ،رویینگ ،اسکی می باشد .

بهتر است که تجهیزات کراسفیت را مستقیم از تولید کننده تهیه کنیم که هم مقرون به صرفه باشد هم با کیفیت .

 

حرکات تمرین کراس فیت :

1.اسکات بدون وزنه

2.اسکات با وزنه

  • اسکات هالتر جلو
  • اسکات هالتر بالای سر
  • پرس سر شانه

3.پوش جرک

4.ددلیفت

5.بالا کشیدن وزنه در حالت سومو(پای باز)

شما عزیزان می توانید انواع تجهیزات باشگاهی و خانگی با استاندارد بالا را از گروه مهندسی ورزشی نامی  تهیه کنید.

ورزش باتو تجهیزات باما

1 دیدگاه در “کراس فیت چیست؟ هر آنچه که باید در مورد این ورزش بدانیم

  1. الهام حسنخان گفت:

    بسیار عالی ممنون بابت اطلاعاتی که در اختیار ما می گذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *